ClickCease

דף הבית > בדק בית לדירה מקבלן

בדק בית לדירה מקבלן

כשקונים דירה חדשה מהקבלן נראה שאתם מקבלים נכס גמור ומושלם. אבל כל מי שמתמצא בתחום הבניין יודע שהדברים אינם תמיד כל- כך פשוטים. פעמים רבות גם אצל קבלנים מנוסים ובעלי קבלות נמצאים ליקויי בניה, אך הם מתגלים רק לאחר שנים, כשהנזק כבר מצטבר.
כדי להמנע מגילוי מאוחר של נזק רב, שיעלה לכם כסף רב ויפגע באיכות החיים בדירה, כדאי לבצע בדק בית מייד עם הכניסה לבית החדש. לרוב בדק הבית ייעשה לפני קבלת המפתחות, אך גם בתקופה שלאחר הכניסה ניתן לבצע בדק בית לדירה החדשה וגם אז הקבלן הוא שנושא באחריות לכל ליקוי בנייה שיימצא.

מה היתרונות בעריכת בדק בית לדירות מקבלן?

בדק הבית, שנערך על ידי מהנדס מוסמך בעל נסיון בביקורת של דירות ומבנים, יספק לכם תמונת מצב אמינה לגבי הבית: תקינות כל המערכות (כולל אינסטלציה וחשמל), מצב חלקי הבית השונים (כולל גגות, מרפסות, חצר), וכן התאמת המבנה בפועל לתכניות הבנייה (המפרט, שהוא חלק מחוזה הרכישה) ולתקני הבטיחות השונים.
אם יימצאו בבית ליקויי בבניה או חריגות מהמפרט או מהתקנים הנהוגים- הקבלן הוא שיישא בעלות התיקון או שיפצה אתכם בסכום הולם עבור המחדל. למשל אם השתמש בחומר בניה זול, בניגוד למה שהובטח במפרט, הוא אחראי לפצות אתכם על ההפרש.

מומלץ לבצע את כל התיקונים הדרושים, לפי דו"ח בדק הבית, עוד לפני הכניסה לבית. בשלב הזה, במיוחד כשמדובר בדירה "מהניילונים", הבית ריק מריהוט, עובדי הבניין עוד נמצאים באזור וניתן לבצע את התיקון בעלות נמוכה ובזמן קצר. דחיית התיקון תצריך בעתיד ארגון רב לקראתו, בעיקר אם מדובר בתיקון מורכב כמו אינסטלציה, מפגעי אקוסטיקה, ליקוי בחיפויים או בעיה קונסטרוקטיבית.
בנוסף, חשוב לזכור שליקויי בניה לא נעלמים מאליהם. להפך: הבעיה רק הולכת ומתרחבת ונוצר נזק מצטבר שעלול לעלות לכם יותר כסף וגם לפגוע באיכות החיים בבית החדש.
כיום בדק בית לדירות מקבלן הפך לדבר כמעט אלמנטרי בכל רכישה, בין אם הוא מוזמן על ידי הקבלן ובין אם הוא מוזמן על ידי הדיירים. ערכו בדק בית עם הכניסה אליו ותהנו מבית חלומותיכם לאורך שנים.
תהליך הבדיקה מתבצע מול השוואה לתוכניות – אי התאמות למיפרט טכני- ומול תקני הבניה הישראלים.

עיתוי הבדיקה:

  • במהלך הבניה – פקוח בנקודות – תוך התקדמות בשלבי הבניה כשביקורת המהנדס מבצע בדיקות למה שבוצע. (מותנה כמובן בהסכמת הקבלן )
  • לפני המסירה הראשונה – כשהקבלן מיידע את בעל הדירה שהבניה הסתיימה- רצוי לבצע את הבדיקה לאחר חיבור מים וחשמל וכשהדירה נקייה מפסולת בניה.( מותנה כמובן בהסכמת הקבלן)
  • בשלב ביצוע ביקורת המסירה של הקבלן – שתתבצע יחד עם מהנדס בודק- באופן כזה שכל ליקוי המהנדס מראה ומסביר לקבלן.לאחר שתהליך הבדיקה עם נציג הקבלן מסתיים המהנדס ממשיך את הבדיקה ותעוד הליקויים.(תהליך כזה מותנה בהסכמת הקבלן).

 

הערה: במידה והקבלן לא מאפשר בדיקה באופן כזה – ניתן לבצע את הבדיקה עצמאית ללא מהנדס מול הקבלן ולציין בפרוטקול המסירה "בכפוף לדוח/הערות מהנדס שיוגשו בכתב בימים הקרובים":

  • מייד לאחר קבלת מפתח.
  • ניתן לבצע גם במהלך שנת הבדק או לפני תום שנת הבדק .
  • חוק המכר מגן על הרוכש כמה שנים- כך שניתן ומומלץ לתעד את הליקויים עם מהנדס מומחה גם מיספר שנים לאחר יום המסירה. (חוק המכר).

 

תהליך הבדיקה:

  • בדיקה ע"י מהנדס בניין/אזרחי מומחה שביצע כבר מאות דוחות – הופיע בבתי משפט לצורך העניין.
  • דוח כולל רשימת ליקויים- הדרכים לפתרון – עלויות משוערות לתיקון עפ"י המחירונים הרישמיים(דקל).
  • מולווה בציתתות מהתקנים – צילומים בהתאם לצורך.
  • קביל בבית המשפט.

למגוון דוחות לדוגמא – לחץ כאן

תמונות מליקויים במהלך בדיקת דירה מקבלן


אריח קרמיקה פגום

איתור רטיבות במרתף הבית

אטימה לקויה בין האדן לגליף

אטימה לקויה של החלון

איטום קיר הוסר

איתור נזילה באמצעות מד רטיבות גבוהה

אריחים לא יציבים בחצר – רובה שוקעת

אטימה לקויה בין תחתית לאדן החלון

בדיקת אטימות – מי גשם חודרים לבית