ClickCease

בדק בית לפני ואחרי שיפוצים

ביצעתם שיפוצים בביתכם ואתם רוצים לוודא שהם עומדים בסטנדרטים המקובלים? רכשתם בית חדש וברצונכם לוודא שאין בו תקלות לאחר המעשה? עומדים בפני רכישת נכס חדש וברצונכם לוודא שהוא תקין? הפתרון המתאים בכל אחת מהסיטואציות שהזכרנו הוא בדק בית.

בדק בית נועד למנוע סיטואציה שבה אתם רוכשים "חתול בשק", מצב שבו הקבלן או הדיירים הנוכחיים של הנכס לא מסגירים את כל הפרטים העשויים להשפיע על החלטתכם לבצע את הרכישה, אך ברצונכם להיות מודעים להם בכל זאת. ידע הוא כוח וככל שתדעו יותר פרטים לגבי המבנה של הנכס שלכם, כך תוכלו לבצע את הרכישה בראש שקט ולדעת בדיוק על מה אתם משלמים. תקלות שמתגלות בתהליך בדק הבית יכולות לשמש עילה למשא ומתן לגבי העלויות, שינוי או ביטול העסקה- ולעתים גם בסיס לתביעה משפטית, במידה והתגלה כי הסתירו מכם את האמת או במקרה של התנערות מאחריות.
מטרת בדיקת בדק בית
·         להבטיח שביצעתם עסקה הוגנת, בין אם מדובר ברכישת בית או שיפוצים.
·         לוודא שערך הבית לא יורד כתוצאה מליקויים.
·         לאתר ליקויים אשר יכולים לפגוע באיכות חייכם ולעתים אפילו לסכן את דיירי הבית.
·         למנוע הפתעות לא רצויות הקשורות באיכות הבניה.
מה כולל בדק בית?
בדק בית היא בדיקה שיכולה להתבצע רק על ידי הנדסאי מוסמך, אשר מתמחה בתחום ובעל ניסיון. במסגרת בדק הבית מוודאים שהנכס תואם לכל תקנות הבניה הנדרשות כיום בישראל, כמו כן, נעשית בדיקה בין המצב הקיים בפועל לבין כל סעיפי החוזה הכוללים מידע לגבי המפרט הטכני של הנכס. במידה ומתגלים נזקים- בוחנים אותם לעומק, בודקים מה דרוש כדי לתקן אותם, כיצד הם משפיעים על ערך הבית וכד'.
הנדסאי מוסמך יכול לקבל גישה לתוכניות המקוריות של הנכס ואת כל תיק הבניה שלו, כפי שהוא מתועד בוועדה לתכנון ובניה. המטרה היא לקבל כמה שיותר מידע לגבי ההיסטוריה של הנכס ולהתחקות על תקלות שנעשו בעבר, במידה וישנן. כמו כן, באמצעות בדיקה זו ניתן לאתר צווי הריסה במידה והוצאו לנכס ללא ידיעת הרוכש וכד'. כל הבדיקות הללו דורשות מידת עומק ומקצועיות- לכן רוכש הנכס אינו יכול לבצע זאת בעצמו. למעשה, הרוכש עשוי לגלות שביעות רצון מהאופן שבו הנכס נראה מעל פני השטח, גם אם מתחת לפני השטח ישנן תקלות רבות אשר ישפיעו על שביעות רצונו בעתיד.
בדק בית לאחר שיפוצים
ישראליים רבים גילו את הצד המר של השיפוצים על בשרם, למשל כאשר עשו עסקה עם קבלן שיפוצים "חאפר" שנטש את העבודה באמצע, עיגל פינות ולא ביצע את עבודתו כראוי. גם קבלנים שעל פניו נראים מקצועיים, לא בהכרח מבצעים את עבודתם ברמת המקצועיות והדיוק הנדרשים ולשם כך יש לבצע בדק בית כדי לאתר את כל התקלות עליהם היה אחראי הקבלן.
במצב כזה, מטרת בדק הבית היא לאתר סטיות מתוכנית השיפוצים המקורית או תקלות שונות כמו רטיבות ונזילות אשר נובעים משימוש בחומרי גלם זולים ועבודה לא מקצועית. כמו כן, ייתכן וישנם סדקים בקירות שמקורם בפגיעה בשלד המבנה עצמו או אפילו פגיעה בתשתיות של הבניין המשותף. מאחר שעשויות להיגרם תקלות שונות כתוצאה מעבודת שיפוצים חאפרית והם אינם גלויים לעין בלתי מזוינת- חשוב מאוד להיעזר בבדק בית כדי לאתר את כל אחד ואחד מהליקויים הללו, כדי לקבל את התמונה השלמה.
בדק בית לאחר תמ"א 38
קבלנים רבים קופצים על האפשרות לנהל פרויקטים של תמ"א 38, אך בפועל, לא לכולם יש את הכישורים המתאימים כדי לבצע פרויקט כזה. בדק בית יוכל לוודא שהשינויים שבוצעו אכן חיזקו את יסודות המבנה, כי העבודה עומדת בתקנים המתאימים, כי הצנרת הותקנה כראוי ונעשה שימוש בחומרים איכותיים בתהליך העבודה. לכן, חשוב מאוד לטובת רווחת דיירי הבניין, להיעזר בבדיקה כזו כדי לדעת שהם יכולים לישון בראש שקט.
מה קורה במצב בו התגלו ליקויים?
תפקידו של בדק הבית הוא לגלות ולסקור תקלות- וגם לקבוע מהי העלות המקובלת לתיקון כל אחת מהתקלות שהתגלו, לפי רמות החומרה השונות. את דו"ח הממצאים ניתן להגיש לקבלן שהיה אחראי לשיפוצים. במידה והוא מתנגד לבצע את התיקונים הנדרשים, ניתן לדרוש ממנו פיצויים באמצעות הליך משפטי.

 

על כל חלק בשיפוץ הבית הקבלן נדרש להעניק אחריות, לכן אם התגלו ליקויים לפני תום תקופת ההתיישנות, הרי שמבחינה משפטית ובהתאם לממצאים של הבדיקה- החוק הוא לצד הדייר ולכן יש הרבה מה לעשות בנושא. כדי למנוע מצב שבו אתם חווים עוגמת נפש ונאלצים לעסוק בתביעות משפטיות, כדאי להקדים תרופה למכה ולבצע בדק בית עוד בטרם רכישת הנכס ולא רק בדיעבד.