ClickCease

הבדקת וגם רכשת – בדק בית ומבנה טרם רכישת דירה מקבלן

אחת לתקופה בארץ משהו קורס. פעם זה רצפה באולם ארועים, פעם זה גשר המכביה ולאחרונה אלו היו מרפסות הבניין שרק החלו לאכלסו בחדרה. כל קריסה כזו מהווה נורת אזהרה עבור רוכשי דירות ובתים חדשים – גם כשמשהו עולה מיליוני שקלים, הוא עלול להיות מסוכן למגורים.

שנת בדק
למרות העלות הגבוהה של בתים ודירות, במרבית המקרים מתגלים בהם ליקויי בנייה בשנה לאחר המעבר לבית. השנה הראשונה מוגדרת כשנת בדק, ובשנה זו אחראי הקבלן לתיקון הליקויים שמתגלים. עבור ליקויים מסוימים, תקופת האחריות ארוכה יותר – כל ליקוי והתקופה שלו.
חלקם של הליקויים גלויים לעין וקלים לאיתור, אחרים נסתרים ומתגלים רק עם חלוף הזמן. כדאי לפני המעבר לדירה ובסיום שנת הבדק לקחת חברה המתמחה באיתור ליקויים אלו – השרות אולי עולה כסף אך יכול גם לחסוך כסף רב בתיקון הליקויים במידה ואלו יתגלו לאחר שנה זו, ואף להעלות את בטחון הדיירים ושלוות נפשם בידיעה כי הם מקבלים דירה ראויה למגורים.

איטום ורטיבות
כמעט מחצית מהליקויים המתגלים נסובים סביב שאלת האיטום והרטיבות. מדובר בבעיה לא שפוטה הנובעת משימוש בחומרים לא איכותיים, ניסיון בלקצר זמני בנייה או שילוב של שניהם. השפעות איטום לא תקין ורטיבות יכולות לנוע בין אסתטיות (קילוף טיח מהקירות הפנימיים עקב חדירת מי גשמים) לבין נזקים בריאותיים (הצטברות כתמי עובש הגורמים למחלות דרכי הנשימה).
הבעיה נפוצה יותר בדירות משותפות (48%) מאשר במבנים צמודי קרקע (33%). בנכסי נדל"ן חדשים קשה יותר לאתר את הבעיה כיוון שהיא מתפתחת עם הזמן.
גימור – טיח וסדקים, רצפות, דלתות, חיפוי
ליקויי בנייה נוספים נפוצים הם עבודה רשלנית בנושא טיח והופעת סדקים במבנה, כמו גם פגמים בריצוף (שקיעת מרצפות, הפרשי מפלסים או שיפועים, סדקים ושברים), ובדלתות (נמוכות מדי, צרות מדי, ממוקמות במיקום לא נכון). לרוב אמנם מדובר על ליקויים אסתטי בעיקר, אך אלו עלולים לגרום מפח נפש בהוצאה כל כך גדולה כהוצאה על דירה חדשה ולעתים לגרום לסיכון בפציעה, למשל כאשר הדלת נמוכה אך הדיירים גבוהים.

עבודות אינסטלציה, מים וביוב
עבודות אינסטלציה לקויות יכולות להשפיע על איכות החיים בבתים החדשים. ליקויים נפוצים הם שימוש בחומרים באיכות נמוכה ובלאי גבוה, שימוש בצנרת בקוטר שאינו מתאים, דליפות, פגמים והתקנה רופפת של כלים סניטרים, מחסור בלחץ המים או מערכות חימום מים לא תקינות. מלבד ריחות לא נעימים, ליקויים אלו יכולים לגרום לירידה ממשית באיכות החיים בבית.
בעיה נוספת קיימת וחמורה אף יותר היא מיקום שוחת מערכת הביוב בסמוך ליסודות הבניין. דליפה במיקום כזה עלולה לפגוע ביסודות ושלד הבניין ולגרום לסכנת קריסה, מלבד היותה אסורה על פי חוק.
עבודות חשמל
ליקויי בנייה במערכות החשמל נעים בין מיקום לא נכון של השקעים וכלה בליקויים חמורים בלוח החשמל עצמו. מיקום לא נכון של שקעים יפגע בנוחות הדיירים אולם ליקויים חמורים יותר עלולים להיות נסתרים ומסוכנים הרבה יותר.

נגרות ומטבחים
כאשר דירות הקבלן נרכשות עם מטבחים תקניים, חשוב לבדוק גם ליקויים בנגרות ובמטבחים היכולים להיווצר מפרזול לא איכותי, או לגרום לקשיים בסגירת מגירות וארונות ושקיעת מגרות.

שלד הבניין
הליקויים החמורים ביותר והמסוכנים ביותר הם אלו המתגלים בשלד הבניין, ולעתים אינם הפיכים. ליקויים כאלו יכולים לגרום לקריסת המבנה או לחוסר יציבות מסוכן ורק בדיקה מקיפה יסודית ופיקוח על הבנייה יכולים לזהותם בזמן.
פיתוח חוץ
חשוב לא לשכוח את פיתוח החוץ על דרכי הגישה לבניין, המעקים והרצפות. לא מעט ליקויי בנייה מתגלים גם בנושא זה.

בדיקות כלליות שכדאי לעשות
עבור מרבית האנשים רכישת בית או דירה או כל נכס נדל"ן, בין אם זה להשקעה או למגורים, היא ההשקעה הגדולה שאותה יעשו בחייהם. לפני רכישת דירה או בית מקבלן או ביצוע שיפוץ יסודי (למשל פרויקט תמ"א 38) כדאי להקפיד על הדברים הבאים:
• בדיקה שהקבלן הוא קבלן הרשום בפנקס הקבלנים, ובדיקת תביעות קודמות כנגד הקבלן.
• דאגו לליווי צמוד של עורך דין המתמחה בענייני מקרקעין, שאינו עורך דינו של הקבלן, אשר ייצג אתכם במהלך הרכישה והבנייה.
• דאגו להערכת שמאי על מצב הנכס לפני קבלתו או רכישתו.
• פרסו תשלומים בהתאם לחוק ודרשו ערבויות והבטחת ההשקעה. לעתים קבלן עלול לפשוט את הרגל לפני סיום השיפוץ ועליכם להיות מכוסים גם מפני ארוע שכזה.
• הגדירו בחוזה גם מה הם המסמכים שתקבלו לידכם ומתי.
• בצעו בדיקה מקיפה באמצעות גוף מקצועי לגילוי לקויי בנייה לפני האכלוס ולפני תום שנת הבדק.
• במידה ורכישת הנכס קודמת לבנייה, דאגו לפיקוח ובקרה על תהליך הבנייה.