ClickCease

סיוד גגות – דרך קלה ויעילה להגן על הסביבה

סיוד גג (או גם הלבנת גג) היא פעולה המתבצעת בדרך כלל אחרי איטום וזיפות של הגג. חומרי האיטום מגיעים בדרך כלל בצבעים כהים מאוד, והדבר עלול להיות גם מפגע אסתטי וגם בעיה מבחינת בידוד תרמי. צבעים כהים סופגים את רוב קרינת השמש, ובשל כך מעלים את חום המבנה בכמה מעלות. זה אולי נשמע זניח, אבל כשזוכרים שהאקלים נמצא גם הוא במגמת התחממות – כל מעלה מטה את המאזניים.

 

מעבר לכך, בנייני בטון לכשעצמם מפיקים חום המתפשט החוצה, זאת בשל הקרינה הנספגת בהם מדי יום (בעיקר בשעות הערב והלילה, כשהשמש כבר שקעה והבניין מפיץ את כל שארית החום שנספגה בו במהלך היום). בדיקות שנעשו במרכזי ערים ומחוצה להן, גילו שהפרש הטמפרטורות יכול להגיע לכמה מעלות, מה שאומר שבמרכזי הערים הצפופות חם יותר מאשר בפרברים הדלילים ובגבולות העיר. חומרי בנייה קונבנציונליים מהווים בעיה מהבחינה הזו, ולכן מוטב להלבין גגות באופן קבוע, רצוי כל שנה קצת לפני תחילת הקיץ.

 

לא הרבה מודעים לכך, אבל סיוד / הלבנה של גגות היא אקט ידידותי לסביבה. אל תאמינו לנו סתם ככה, תראו מה קורה בארצות כגון יוון למשל. מרבית הבתים באיי יוון צבועים בצבעים בהירים, בדרך כלל לבן או תכלת. בשל כך הבתים הללו נהנים מאפקט קירור משמעותי. כמובן שזה תלוי גם בחומרים מהם עשוי כל מבנה, אבל צבעים בהירים מחזירים את מרבית אור השמש המוקרן עליהם, ובשל כך משמשים מראה להגנה מפני חום מיותר (בדומה לשכבת העננים באטמוספרה, התורמים את חלקם לקירור כדור הארץ).

 

מחקרים מראים כי אם כל המבנים בערים יעברו סיוד והלבנה, ניתן יהיה להוריד את הטמפרטורה הממוצעת בערים בצורה משמעותית עד שנת 2100. כתוצאה מכך גם החיסכון באנרגיה יהיה משמעותי, זאת מכיוון שאפקט של קירור מצמצם את השימוש במזגנים ובאמצעי קירור זוללי-אנרגיה נוספים (כ-35% חיסכון באנרגיה בממוצע). כמו כן, כפי שכבר צוין לעיל, סיוד הגג מעניק לו מראה לבן ואסתטי – לעומת חומרי האיטום הכהים והפחות אטרקטיביים, בדרך כלל, מבחינה ויזואלית.

 

הסיוד / ההלבנה מגיעים בדרך כלל אחרי איטום הגג, למעט מקרים בהם משתמשים ביריעות ביטומניות (ואז אין צורך לבצע הלבנה של הגג). התהליך כולל מספר שלבים:

 

  • מתחילים בניקוי הגג ופתחי המרזבים, זאת כדי ששום פיסת לכלוך לא תמנע מהחומר להידבק היטב לבסיס הגג.
  • ממשיכים בהכנת התערובת הייחודית, שכוללת סיד, תחליב (אמולסיה) ביטומני וכן דבק אקרילי מיוחד. תערובת זו משמשת לסיוד בסיסי.
  • לאחר מכן מוסיפים לתערובת הקיימת חומרים נוספים, המאפשרים לסיד להחזיר אור שמש ומגדילים את יעילות הקירור שלו.
  • לבסוף מורחים את התערובת על פני כל הגג, כמובן אחרי שחומרי האיטום התייבשו כראוי.

 

טרם תחילת התהליך, חשוב לוודא מראש עם מי עובדים. אף אחד לא אוהב לשלם על עבודה "חאפרית" ולסבול מהתוצאות זמן קצר לאחר מכן. רצוי שאיש המקצוע המבצע את סיוד הגג יהיה קבלן מורשה הרשום בפנקס הקבלנים, וכן בעל תעודת אוטם מורשה מטעם מכון התקנים הישראלי. השילוב הזה יבטיח עמידה בכל התקנים הדרושים, וביצוע עבודה נקייה ואסתטית שתיתן לכם ראש שקט למשך השנה הקרובה.