ClickCease

6 דברים שצריך לבדוק לפני שנכנסים לבית חדש

לפני שנתיים הדירה שלכם הייתה רק על הנייר, ולאט לאט קרמו היסודות עור וגידים, בניין צמח, ובתוכו הדירה החדשה שלכם. כניסה לדירה חדשה היא מאורע משמח, אבל רגע לפני שאתם נכנסים יש כמה דברים שאתם חייבים לבדוק.

 

לפני הכניסה לדירה החדשה

זוגות רבים חולמים על הרגע בו הם יכנסו אל הדירה החדשה שלהם. עוד רגע והחלום הזה מתגשם עבורכם, אבל לפני שאתם מקבלים את המפתחות מהקבלן ומעבירים את כל החפצים מומלץ בחום לבצע בדק בית. בחוזה הקנייה של הדירה התחייב הקבלן לסטנדרטים מסוימים, אבל איך אתם יודעים שהוא באמת הקפיד על הכל?
זה האמצעי היחיד שיכול להבטיח לכם שמה שהובטח, אכן יתממש בפועל ומעבר לזה – יכול לחסוך לכם הון בתיקון מפגעים שונים שעד הכניסה לבית, נמצאים בתחום אחריותו של הקבלן המבצע.
כמובן שאפשר להיות תמימים ופשוט לסמוך על הקבלן, אבל החיים מורכבים יותר ואנחנו לא יודעים על מי אפשר לסמוך ועל מי לא. כדי להימנע מעוגמת נפש וטעויות חשוב לבצע בדק בית עוד לפני הכניסה שלכם לדירה כדי שכל התקלות יתוקנו.

 

מה נבדוק?

במעמד רכישת הדירה קיבלתם חוזה מפורט בו כלולות כל התחיבויותיו של הקבלן. החוזה כולל את המפרט הטכני של הדירה, גודלה, האבזור שהיא אמורה לכלול ועוד. עליכם לעבור על המפרט המוזכר בחוזה ולבדוק האם כל ההתחיבויות אכן מולאו. במקרה שיש פערים והקבלן לא מילא את המוטל עליו בקשו מהקבלן לתקן את הפערים.

 

ליקויי בנייה

בנוסף למפרט הטכני חשוב לבדוק גם שאין ליקויי בנייה. בעיות במבנה, סדקים קטנים או קילופים הם דברים שעלולים ללמד על ליקויים. בדרך כלל לא תמצאו בעיות מעין אלה, אבל במידה ומצאתם כדאי להעלות את הנושא מול הקבלן ללא דיחוי. כמו כן במרבית החוזים למכירת בתים, אתם מקבלים תקופת אחריות שבה הקבלן אחראי על תיקון סדקים שנוצרים באופן טבעי בשנה הראשונה מתאריך הכניסה לדירה. ערנות במקרה הזה, תביא לכך שכל תיקון מעין זה יהיה על חשבון הקבלן.

 

בדיקת מערכת הביוב

אחת המערכות החשובות ביותר ושאינה זוכה להתייחסות מספקת היא מערכת הביוב. ככה זה כשמשהו שייך לכולם – אף אחד לא משקיע את המאמץ לבדוק אותו וכשמדובר בקווי ביוב, יש מה לבדוק.
רגע לפני שאתם נכנסים לביתכם החדש מומלץ לבדוק את קווי הביוב. חפצים שונים שיכולים להימצא בה עשויים לפגום בתפקודה. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בהחל מהימצאות פסולת בניין ועד לכדור אוויר שמשמש לבדיקת קווי הביוב עוד בשלב הבנייה ושלא הוצא משם לאחר מכן. מיותר לציין לאילו בעיות הדבר עשוי לגדור מה גם שלעתים לוקח זמן לאתר את מקור הבעיה – פשוטה ככל שתהיה.
זאת הסיבה שלפני כניסה לבית חדש מומלץ לערוך בדיקה מקיפה של קווי הביוב באמצעות ביובית שבתוך זמן קצר יכולה לאתר כל מפגע ולספק לו את הפתרון הטוב ביותר – החל במפגע נקודתי ועד למפגע תכנוני, זאת באמצעות כלים שמשמשים לצילום קווי הביוב, מיפוי ובמידת הצורך ביצוע שטיפה והוצאת גופים זרים.

 

איטום

האיטום נחלק לשני סוגים – 1. אטימות המבנה כנגד חדירת מים. 2. איטום החלונות ואיכות הגימור. את על הסוג הראשון כולנו מכירים ונרחיב עליו מיד אך הסוג השני מביא עמו משהו שמחייב בדיקה מעמיקה יותר של בדיקת איטום לאיתור נזילות מים ושלא זוכה להתייחסות מספקת.
כאשר האיטום בבית פגום הוא מושפע מאוד מהטמפרטורה שבחוץ. כאשר חם מאוד בחוץ גם בבית חם מאוד, וכאשר קר בחוץ, אתם יכולים כבר לנחש לבד… גם יעילותם של אמצעי החימום והקירור נפגעת באופן משמעותי כאשר הפתחים לא אטומים היטב לכן מומלץ לבדוק היטב שהפתחים השונים אטומים היטב.

כדי לבדוק האם הפתחים אטומים מספיק תוכלו להדליק נר בסמוך לדלתות והחלונות של הדירה כאשר הם סגורים. כמובן שחשוב לעשות זאת כאשר נושבת רוח בחוץ, ובמידה והלהבה זזה מהרוח או נכבית יש לאטום את הפתחים מחדש.

 

 

נקודות מים

בדגש על ברזים, שירותים וסיפוני כיורים. בבית שקניתם יש כמה וכמה נקודות מים וחשוב לוודא את תקינותם. חשוב לפתוח את כל הברזים בבית ולוודא שזורמים בהם מים חמים וקרים. בנוסף, בידקו שסיפוני הכיורים לא נוזלים, וכאשר
הם ממוקמים בתוך ארונות בידקו שאין רטיבות בגב הארון.

 

רטיבות

רטיבות בדירה יכולה לנבוע משני מקורות שונים. בחורף רטיבות עלולה להגיע בגלל איטום לא טוב ונזילה של מים. בנוסף, רטיבות יכולה לנבוע גם כתוצאה מפגיעה בצנרת. בזמן הבנייה צנרת הבניין עלולה להינזק לכן חשוב לבדוק שאין סימני רטיבות ברחבי הדירה. סימני רטיבות לא חייבים להיות רטיבות של ממש, והם יכולים להתבטא גם בהתנפחות של שכבת הטיח, ריח של עובש ועוד. חשוב להבין שנזקי רטיבות עלולים להחמיר עם הזמן, לפגוע בקירות, בתקרה וברהיטים ולכן במידה וזיהיתם רטיבות חשוב מאוד לתקן את הנזילה באופן מידי.

 

שיפועים

הדירה שלכם אמורה להיות בנויה כך שהמים יתנקזו אל פתחי הניקוז באופן טבעי. רצפת המרפסת אמורה לנקז את המים אל פתח הניקוז, וכך גם רצפת המקלחת והשירותים. כדי לבדוק האם זה כך נסו לשפוך כמות לא גדולה של מים ולבדוק לאן הם זורמים.

 

בדיקה בעזרת חברה מקצועית

את כל הבדיקות הללו תוכלו לבצע בעצמכם, אולם כדאי לשקול שימוש בחברה מקצועית המתמחה בבדק בית. רק לחברת בדק בית מקצועית יש את הכלים והידע ההנדסי הדרוש לבצע בדיקות מעמיקות ולהבין מה תקין ומה לא. מעבר לכך, ישנם סיפורים שונים שהקבלן יכול לספר לאדם חסר הניסיון אך כשמדובר בחברת בדק בית, הוא יעדיף לדלג על השלב הזה.
אתם משקיעים כסף רב בדירה שלכם, והגיוני להשקיע עוד סכום קטן כדי לבדוק שאכן הכל נבנה כשורה. חברות שונות מציעות שירותים הכוללים עורך דין לליקויי בנייה, שמאי מקרקעין, בודק קרינה ועוד וחשוב לבחור חברה מקצועית ואמינה שתעשה זאת בצורה הטובה ביותר. לחצו כאן למידע על – שירותי בדק בית של חברת פלס