ClickCease

טיפים לבחירת קבלן שיפוצים לתיקון ליקויי בניה

ליקויי בניה מקורם לרוב בעבודת בנייה כושלת על ידי קבלן בניין לא מקצועי. קבלנים רבים אינם מקפידים או אינם בקיאים בתקנות הבנייה הישנות והחדשות, הדבר מסכן את דיירי הבניין ועלול לגרום לנזקים שונים לבניין במשך הזמן. שוק הקבלנים רווי ותחרותי, אין כל קושי במציאת קבלן, זוהי המשימה הקלה יותר, הקושי הגדול הוא למצוא את בעל מקצוע איכותי שנוכל לסמוך עליו שיבצע את העבודה כמו שצריך. במאמר זה ניתן כמה טיפים שיסייעו לנו בבחירת בעל מקצוע מתאים.
היכן נמצא קבלן שיפוצים?
קבלן שיפוצים ניתן למצוא על ידי המלצות מקרובי משפחה, חברים (מומלץ לסמוך רק על החברים הקרובים ביותר) וברשת האינטרנט. יש להשוות בין מקורות המידע, לקבל רושם ראשוני ולאחר מכן ליצור קשר עם הקבלנים המועדפים עלינו, לקבל הצעת מחיר ואז לבחור בהצעה הטובה ביותר עבורנו.
מוניטין
דבר ראשון שעלינו לבדוק הוא את המוניטין של הקבלן, האם הוא דמות מוכרת בשוק הקבלנים? כמה עבודות הוא ביצע בעבר והאם הוא ביצע כבר עבודה דומה לעבודה אותה אנו דורשים?. אנו לא יכולים לקחת סיכון בעבודות בנייה, מדובר לרוב בעבודות שעולות כסף רב וכן בעלות חשיבות רבה לאורח החיים שלנו, הרי מקום המגורים הוא אחד מהאלמנטים הבסיסיים והחשובים בחיינו. דרך נוספת לעמוד על קנקנו של הקבלן היא באמצעות המלצות של לקוחות, אם יש קונצזוס כי מדובר במקצוען כנראה יש דברים בגו, מנגד, ביקורות שליליות חוזרות אמורות להדליק אצלנו נורה אדומה ולגרום לנו להתרחק מקבלן זה.
בחינה העבודה בשטח
בנוסף לבדיקת המוניטין של הקבלן ברשת וע"י המלצות מומלץ לבחון את העבודות שלו מקרוב ע"י יציאה לשטח, בסופו של עניין, שום דבר לא משתווה למראה עיניים. מומלץ לבחון את מצב הקירות אם הם ללא סדקים או פגיעות, אם השירותים תקינים, אם הכיור עובד כשורה, אם הגימור של העבודה בוצעה במדוייק ואין סממנים ל"חפיפניקיות". כשמדובר בעבודה של מקצוענים הכל מתוקתק, כך שאנו לא נמצא פגמים ונזקים כלשהם.
תיאום פגישה
כבר בשיחת הטלפון ניתן לקבל רושם כלשהו על האופי והמקצועיות של הקבלן. במידה והקבלן אדיב ומדבר במקצועיות ניתו להתקדם הלאה ולתאם פגישה בה הקבלן יבחן את הליקויים, ייתן לך תמונת מצב והצעת מחיר עבור העבודה. יש לברר מראש אם הפגישה כרוכה בעלות כספית, גם אם כן חשוב לדעת כי זהו דבר מקובל כשהמחירים נעים לרוב בין 150 ל-300 שקלים. את הסכום לרוב מקזזים ממחיר העבודה עצמה, זאת במידה ותבחרו בקבלן זה. בפגישה חשוב לקבל מידע על הליך העבודה, מתי ניתן להתחיל ומה הצפי לסיום? במה העבודה כרוכה? מהן שעות העבודה? ככל שתדלו יותר מידע כך תוכלו לקבל רושם טוב יותר על הקבלן ומקצועיותו.
צוות העובדים
הקבלן הוא הגורם החשוב ביותר אבל בל נשכח שהוא מנהל את העבודה ומי שמבצע בשטח הם העובדים. לכן, יש לבדוק מי צוות העובדים שהולך לשפץ לכם את הבניין. ידוע הוא כי בענף הבנייה קבלנים רבים מעסיקים עובדים זרים שחלקם עובדים באופן לא חוקי או מנגד מעסיקים עובדים ללא כל ידע מקצועי. החסכון של הקבלן הוא ההפסד של הלקוח שעלול להינזק קשות מעבודה לא מקצועית, דבר כואב במיוחד כשמדובר בתיקון של ליקויי בניה קיימים. מומלץ לעשות בירור על כל אנשי המקצוע שהקבלן מביא איתו ולא רק את פועלי הבניין, זה אומר חשמלאי, רצף, טייח ועוד.
חוזה כתוב ומסודר – מניעת סכסוכים עתידיים
מקרים רבים של עבודות קבלן הגיעו בסופו של דבר לבתי המשפט עקב סכסוכים שונים. ראשית כל, לא לעשות טעות – את התשלום משלמים בסיום העבודה ולא מראש, אחרת אתם מניחים את כספכם על קרן הצבי. דבר שני, יש לערוך חוזה עבודה מסודר בו תצוין כל עבודה ומחיר לצידה. דיבורים בעל פה וחוזים כלליים הם מתכון בטוח לסכסוך עתידי.  עוד מומלץ הוא לבחור בקבלן שגר בסביבת העבודה שלכם, קבלן שגר באזור יהיה זמין יותר וקרוב לוודאי שעקב כך העבודה תתבצע מהר יותר ועל מי מנוחות.